Kuchnia dla ubogich w Abchazji

Wybierz kwotę darowizny:

Kuchnia dla ubogich w Abchazji

 

Kuchnia dla ubogich w Abchazji „Skąd jesteście? Z Polski? I przyjechałyście tu, do Abchazji, żeby gotować nam zupę?” Takimi słowami przywitały nas osoby korzystające z dwudaniowych obiadów przygotowywanych dwa razy w tygodniu w przyparafialnej kuchni w Suchumi. Niemalże co tydzień, jakby przyzwyczajając się do naszej obecności, ktoś pytał co my tu robimy, dlaczego przyjechałyśmy pracować za darmo, gdzie kupujemy tak dobry chleb i ile dzisiaj kosztował.

Kiedy początkiem roku 2019 ceny za produkty żywnościowe zaczęły w Abchazji rosnąć nasi podopieczni częściej pytali i dziwili się, że chleb kosztuje już 22 ruble, litr mleka 105 a kilogram kapusty prawie 40. Dla nich to bardzo wysokie ceny… Wysokie jak się weźmie pod uwagę fakt, że większość przychodzących po pomoc ma 500 rubli (30 zł) emerytury miesięcznie,  a przecież nie samym chlebem żyje człowiek. Rozmawiając z tymi ubogimi dowiedziałyśmy się, że dla nich wszystkich te dwa obiady i sześć kromek chleba tygodniowo to jedyne posiłki jakie dzielą sobie na  mniejsze porcje, aby mieć co jeść każdego dnia. Do suchumskiej kuchni przychodzą ludzie starzy, schorowani, z ciężkimi doświadczeniami powojennymi, do kilku z nich ze względu na ciężki stan zdrowia i niemożność chodzenia zanosiłyśmy posiłek do domów, które raczej przypominały baraki lub przerobione na pokój garaże.

 

Inicjatywa kuchni dla biednych powstała w parafii katolickiej na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2017 roku. Parafia dzięki wsparciu fundacji karmi obecnie 30 osób, ale potrzeby w mieście są znacznie większe. Jednorazowo zakup produktów spożywczych wynosi 2300/2500 rubli (około 140 zł), co w przeliczeniu na miesiąc utrzymania kuchni daje 1120 zł, zatem jeden posiłek kosztuje około 4,60 zł.

To nie jedyna forma pomocy jaką można otrzymać w parafii, bowiem miesięcznie wspiera ona około 15 osób, którym wydawane są suche produkty, typu kasza, mąka, makaron, ryż, cukier, jaja, olej,
o wartości 600 rubli (36 zł)  każdy.