Odwiedziny wioski Miambo

Autor wpisu

Jadzia

Data

lis 11, 2021

Kategorie

Tagi

Podczas swoich misji w Kamerunie w niedzielę udałem się do wioski o nazwie Miambo, aby tam sprawować Mszę Świętą. Jest to dosyć duża i rozległa wioska, która należy do naszej parafii w Nguélémendouka.

Droga do Miambo nie była łatwa, ponieważ całą noc padało i zrobiło się duże błoto na drodze. Eucharystia rozpoczęła się więc z lekkim opóźnieniem godzinnym 😇 Piękny śpiew i gra na balafonach uświetniały liturgię. W kaplicy w Miambo znajdują się malowidła ścienne ukazujące sceny z Drogi Krzyżowej oraz postacie Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Na zakończenie Mszy Świętej pobłogosławiłem dzieci. Każda grupa chciała zrobić sobie z księdzem wspólne zdjęcie. Po mszy świętej udałem się na poczęstunek do domu katechisty. W listopadzie po Mszy Świętej udajemy się aby poświęcić, pobłogosławić wodą święconą groby zmarłych. W Kamerunie groby te znajdują się bezpośrednio przy domach. Niektóre są oznakowane i przypominają nasze groby, a inne zaledwie oznakowanie jakimś krzyżem. W poświęceniu grobów i modlitwie za zmarłych towarzyszyła mi ekipa katechistów i ministrantów. Obeszliśmy całą wioskę do godziny 17.30. Pamięć o zmarłych jest tutaj w Kamerunie bardzo żywa. Wiąże się to z wieloma tradycjami i praktykami. Często utrzymuje się jeszcze w wioskach pogański kult przodków.

Ks. Marek Kapłon – Misjonarz w Kamerunie

Podobne posty

List z Bimbo
List z Bimbo

Drodzy dobroczyńcy naszej misji!             Wielki Post w pełni, czas „ucieka”, „płynie” szybko, dlatego staramy się nie stracić z horyzontu Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Nie byłoby to bowiem wcale aż takie trudne… Właściwie od początku roku...

Niedziela Ad Gentes i przeżywanie Wielkiego Postu w Peru 1/2
Niedziela Ad Gentes i przeżywanie Wielkiego Postu w Peru 1/2

W Peru jest pełnia lata, zatem wpadłem w mordercze upały dochodzące do 30 stopni, przy wysokości około 3000 m n.p.m. Choć w tej porze roku powinna być pora deszczowa, pada znacznie mniej niż w poprzednie lata. Zmiany klimatyczne, ocieplenie klimatu i klimatyczne fenomeny nadciągające znad Oceanu Spokojnego dają o sobie znać. Od ponad roku nie spadła kropla deszczu. Brak wody i jej ograniczanie staje się poważnym problemem dla miejscowej ludności, zwłaszcza dla rolników uprawiających pola.