Pro Spe dla Afryki

Formularz wpłaty

Polskie Smyki Dzieciom z Afryki - III edycja

Zapraszamy do udziału w III edycji akcji „Polskie smyki, dzieciom z Afryki”, organizowanej przez Fundację Pro Spe oraz Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Plaster Miodu”. Ostanie edycje pokazały nam, że dzieci mają w sobie ogrom empatii, zrozumienia i chęci do pomocy. Aby umacniać w nich te cechy, to my dorośli, musimy zadbać o ich ukształtowanie, pokazując im ile dobra są w stanie dać światu. Razem możemy przekazać smykom z Polski wartości, dzięki którym nie przejdą obojętnie obok cierpienia i potrzeb drugiego człowieka. W dobie telefonów i dostępu do internetu, jest to szczególnie ważne, gdyż mając dostęp do różnej treści, zdarza się, że tracą rozeznanie między dobrem, a złem. Angażowanie dzieci w akcje charytatywne to pierwszy krok do wzmacniania w nich wrażliwości na osoby potrzebujące pomocy.

Co zbieramy ?

 • bandaże elastyczne rozmiar 10, 12, 15
 • plastry chirurgiczne 15cm i większe
 • gaziki nasączone alkoholem
 • kompresy gazowe, duże jałowe
 • woda utleniona i omtenisept
 • skalpele jednorazowe
 • mleko modyfikowane
 • żywność specjalnego użytku medycznego
 • podkłady higieniczne
 • szczoteczki i pasty do zębów
 • witaminy oraz suplementy

Zgłoś zbiórkę w swojej szkole lub przedszkolu pod adresem formularza:
https://docs.google.com/forms/d/1CaIZvz1EUI5X-KW4LIZBogdfpTprzDU8N5aIjAyH-mg/edit?ts=632af3a8&pli=1

 Akcja trwa do 30 listopada 2022r.

Polskie Smyki Dzieciom z Afryki - I edycja

„Polskie smyki dzieciom z Afryki” to akcja, którą zainicjowała nasza wolontariuszka Anita Kądziołka razem z Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym ” Plaster Miodu” z Wysokiej k. Łańcuta. Akcja trwała od 15 lutego do 15 marca. W tym czasie dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami zgłaszały chęć pomocy dla dzieci z Afryki. Do naszej fundacji również docierały różne paczki z Polski, a nawet z zagranicy. Zanim opatrunki, takie jak bandaże, kompresy gazowe, plastry chirurgiczne, gaziki nasączone alkoholem, woda utleniona i octenisept, skalpele jednorazowe czy podkłady jednorazowe wyruszyły w drogę, nasze wolontariuszki i praktykantki z Uniwersytetu Rzeszowskiego wszystkie paczki skompletowały i oznaczyły. W tym samym czasie również Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ” Plaster Miodu” wykonywał to samo zadanie. Następnym etapem było zapakowanie wszystkich paczek do największego samochodu dostawczego i dostarczenie wszystkiego do magazynu obok Wrocławia.. Stamtąd pomoc wyruszy z Polski do Afryki, sprawdzonymi już drogami do Republiki Środkowej Afryki. 135 paczek, które zostały obecnie w magazynie i czeka ich długa podróż zrobiło duże wrażenie na Panu Adamie, który z zaskoczeniem i radością przyjął tak wielką pomoc dla Brata Macieja Jabłońskiego. Jesteśmy dumni, że ta nasza wspólna pomoc trafi do potrzebujących.

Polskie Smyki Dzieciom z Afryki - II edycja

Ruszyła druga edycja akcji „Polskie smyki dzieciom z Afryki” organizowana przez Fundację Pro Spe razem z Terapeutycznym Punktem Przedszkolnym „Plaster Miodu”!
Zeszły rok pokazał nam jak dzieci chcą i potrafią  nieść pomoc. Dobry przykład w tej pomocy pokazali nauczyciele i rodzice dzieci.  Polskie smyki doskonale wiedzą co potrzebują ich rówieśnicy z Afryki. Razem dajmy im możliwość rozwijania empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Zebrane przez dzieci przedmioty trafią do szkół i szpitali w Kamerunie i Republice Środkowej Afryki. To co dla nas jest podstawowym dobrem dla mieszkańców tamtych rejonów bywa niejednokrotnie nieosiągalne. Dla tych dzieci, które często żyją na ulicy są zaniedbane i głodne, ktoś taki jak Ty, daje im nadzieje na lepszy los. To lepsze życie to podstawowa opieka medyczna i edukacja. Do włączenia się w akcję, zapraszamy również rodziców i każdą osobę, która pragnie zaangażować się charytatywnie.Co zbieramy?
Materiały opatrunkowe
kompresy gazowe
bandaże elastyczne
plastry i gaziki
woda utleniona
skalpele jednorazowe
igły i strzykawki
rękawiczki jednorazowe

Przybory szkolne
zeszyty
ołówki i długopisy
kredki i markery
kreda biała i kolorowa
tabliczki A4 do pisania kredą
kartki kolorowe A4
nożyczki do papieru
wełna kolorowa i szydełka…oraz środki pieniężne, które pokryją transport zebranych rzeczy do Afryki.
Zebranie opatrunków medycznych i przyborów szkolnych to dopiero połowa sukcesu.
Bez wsparcia finansowego wszystkie zebrane przedmioty nie będą mogły trafić do wyznaczonego celu.

Koszty transportu do Afryki to 1300 zł za metr sześcienny, dlatego każda podarowana złotówka zbliża nas do pełnego sukcesu tej akcji!

Pomóż nam razem z polskimi smykami zapewnić dzieciom, rzeczy niezbędne do nauki oraz materiały opatrunkowe. Łącząc nasze siły i możliwości, możemy zdziałać cuda!
Zamiast zbierania przyborów i opatrunków możesz włączyć się do akcji poprzez zbiórkę pieniężną.

Pomoc dla szpitali w Afryce

Polskie siostry i misjonarze pomagają w Togo i Kamerunie już od wielu lat. Niosą pomoc w prowizorycznych warunkach, które w Afryce uznawane są za standard. Polscy misjonarze pomagają każdemu, kto jest w potrzebie. Niestety największym problemem tych szpitali, jest ich zaopatrzenie. Podstawowe leki, bandaże czy woda utleniona wciąż w Afryce są na wagę złota. Niestety utrudnienia celne uniemożliwiają przywiezienie tych podstawowych artykułów z Polski, a misjonarze zmuszeni są do zakupu leków czy bandaży na miejscu.

Lek na malarie ratujący życie to kwota 124 zł.
Zestaw strzykawek i rękawic ochronnych wraz z wenflonem to 64 zł
Pakiet leków przeciwbólowych to 36 zł

W pomoc zaangażowała się TVP Rzeszów

Nasz cel:

Potrzebujemy 30000zł
Zebraliśmy 10000zł