Umożliwienie rehabilitacji niepełnosprawnym dzieciom w Gruzji c.d.

Autor wpisu

Jadzia

Data

gru 14, 2023

Kategorie

Beneficjenci kamiliańskiego programu darmowego transportu na rehabilitację w Centrum św. Kamila w Tbilisi

Vazha Biganashvili 

Vazha ma obecnie 14 lat i jest jednym z pierwszych beneficjentów naszego Programu. Chłopiec uczestniczy w  projekcie od pierwszych dni jego istnienia tj. od 2015 r. Vazha cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Pochodzi z  bardzo ubogiej rodziny. Kilka lat temu kiedy Vazha  rozpoczął rehabilitację w Centrum mieszkał z mamą i bratem w jednym pokoju w dobudówce, do której prowadziły bardzo strome i kręte schody. Vazha był wówczas właściwie  więźniem tego miejsca. Chłopiec nigdy samodzielnie nie  chodził. 

Mama musiała znosić go z długich schodów, następnie znosić ciężki wózek inwalidzki. Mimo całego jej zaangażowania, z uwagi na ciężar chłopca nie mogła robić tego często. Rodzinie udało się  przeprowadzić do domu bez schodów, jest on jednak czymś w rodzaju samowoli budowalnej.  Budynek jest wciąż niewykończony, ani nieocieplony.  Warunki mieszkaniowe są bardzo trudne,  rodzinie brakuje podstawowego wyposażenie domu, nie mówiąc już o wyposażeniu  dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnego dziecka. W domu nie ma toalety. Źródłem dochodu  rodziny są świadczenia z pomocy społecznej i renta inwalidzka Vazhy. Mama obserwuje duże  postępy w rozwoju syna, które są efektem regularnej pracy ze specjalistami
z Centrum.  Początkowo Vazha nie mógł nawet siedzieć, nie mówił. Ponad 8 letnie terapia przyniosła widoczne  efekty, Vazha obecnie może siedzieć, potrafi komunikować się.

Milana Oganezov 

Milana Oganezov ma 8 lat, cierpi na hemiplegię dziecięcą. Dziewczynka mieszka z rodzicami, babcią i 11 letnim bratem.  Korzysta z pomocy Centrum od 5 lat. Uczęszcza na rehabilitację i zajęcia z psychologiem.

Barbare Giashvili 

Barbare Giashvili, ma 13 lat. Dziewczynka cierpi na dziecięce  porażenie mózgowe. Barbare mieszka z rodzicami i bratem.  Mama z uwagi na opiekę nad córką nie jest w stanie podjąć  pracy. Barbare potrzebuje stałej i kompleksowej rehabilitacji,  fizjoterapii, a także terapii z logopedą i psychologiem. Opiekę  od stycznia 2021 r. zapewnia dziecku Centrum św. Kamila.  Rodzice nie są jednak w stanie dowozić Barbare na zajęcia i  ćwiczenia. Rodzina nie posiada samochodu, a komunikacja  miejska nie w Tbilisi nie jest przystosowana do potrzeb osób z  niepełnosprawnością. Barbare korzysta z pomocy Darczyńców  projektu. Gdyby nie możliwość bezpłatnego transportu, Barbare  nie mogłaby uczestniczyć w żadnej z form rehabilitacji.

Luka Imnadze 

Luka Imnadze ma 8 lat i cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.  Luka uczęszcza na zajęcia w Centrum od wielu lat,  zaangażowany był w różne projekty, każdy z nich z czasem  jednak dobiegł końca. Chłopiec potrzebuje stałej i regularnej  rehabilitacji i terapii. Stan chłopca wymaga również  całodziennej opieki ze strony jego mamy. Luka ma jeszcze  rodzeństwo w wieku 16, 13 i 6 lat. Jedynym żywiecielem  rodziny jest ojciec. Jego pensja i renta Luki wystarczają jedynie  na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. Rodzice nie  są w stanie zapewnić chłopcu transportu do Centrum na zajęcia  terapeutyczne.

Saba Mamulashvili 

Saba Mamulashvili ma 12 lat i cierpi na dziecięce porażenie  mózgowe i padaczkę. Saba uczęszcza do Centrum na zajęcia  terapeutyczne od 6 lat. Korzysta z z rehabilitacji, terapii z  logopedą a także wsparcia psychologicznego. Jego mama nie  pracuje, zajmuje się na codzień chłopcem.

Lizi Nishnianidze 

Lizi Nishnianidze, ma 17 lat. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Lizi mieszka z rodzicami i  starszym bratem, który nadal się uczy. Tata Lizi pracuje jako ochroniarz, a mama zajmuje się  domem.Lizi korzysta z terapii w Centrum w zakresie integracji sensorycznej, rehabilitacji, terapii  logopedycznej, wsparcia psychologicznego oraz zajęć wmacniających zdolności adaptacyjne. 

Lizi uczęszcza do Centrum św. Kamila od 2020 r. Bardzo dobrze i szybko zaadoptowała się do  nowego środowiska. Rodzice i najbliźsi zauważyli istotne zmiany w sposobie funkcjonowania  dziewczynki. Jest odważniejsza, mniej obawia się obcych osób, lepiej komunikuje swoje potrzeby. 

Ioseb Kirtadze 

Ioseb Kirtadze ma 11 lat i jest podopiecznym Centrum św. Kamila od 3 lat. Cierpi na dziecięce  porażenie mózgowe. Chłopiec mieszka z rodzicami i 14 letnią siostrą. Rodzina korzysta z pomocy  społecznej. Ioseb korzysta z terapii logopedycznej, rehabilitacji, fizjoterapii, wsparcia  psychologicznego. W ciągu 3 lat terapii chłopiec poczynił znaczne postępy. Pobyt w Centrum ma również duże znaczenie dla wzmocnienia poczucia wartości chłopca, nabywania  umiejętności społecznych. Chłopiec coraz lepiej komunikuje się z otoczeniem, rodzice mają  nadzieję, że zdobędzie umiejętności, które pozwolą mu w granicach swoich możliwości  samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie i  wykonywać podstawowe czynności dnia  codziennego bez wsparcia innych osób.

Luka Asaturov 

Luka Asaturov ma 13 lat i jest podopiecznym Centrum od 6 lat.  Chłopca wychowują dziadkowie i ciocia. Jego rodzice  wyjechali z kraju i nie interesują się dzieckiem. Chłopiec cierpi  na dziecięce porażenie mózgowe, a przy tym traumę związaną  z porzuceniem przez rodziców. Sytuacja rodziny jest bardzo  trudna. Dziadkowie chłopca są coraz starsi i coraz trudniej im  zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem. Terapia w  Centrum jest dla Luki również sposobem na oderwanie się od  codziennych problemów, możliwością spotkania  rówieśników, spędzenia czasu w wesołym i miłym  towarzystwie.

Meki Tabagari

Meki Tabagari ma 9 lat, cierpi na spastyczną formę  dziecięcego porażenia mózgowego. Jest podopiecznym  Centrum od 3 lat. Korzysta ze wszystkich form terapii:  fizjoterapii, wsparcia psychologicznego, terapii z logopedą,  zajęć wzmacniających umiejętności adaptacyjnego i integracji  sensorycznej. Meki pochodzi z rodziny wielodzietnej, ma 4  młodszego rodzeństwa. Tata pracuje, a mama zajmuje się  domem i dziećmi. Rodzina ma bardzo niski dochód i żyje w  bardzo trudnych warunkach.

Nasz projekt obejmuje obecnie dowożenie dzieci z ich domów do Centrum Rehabilitacji i odwożenie po skończonych zajęciach. W programie uczestniczy 10 dzieci w wieku od 8 do 17 lat. Niestety obecnie nie mamy już środków aby kontynuować projekt, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc.

Będziemy wdzięczni za każdą wpłaconą złotówkę. Prosimy również o rozważenie możliwości stałego, comiesięcznego wsparcia – choćby najmniejszą kwotą.

Koszty, które należy pokryć, aby dzieci nie były pozostawione same sobie w cierpieniu to:

  • wynagrodzenie kierowcy + 1200 zł miesięcznie x 11 miesięcy= 13 200 zł
  • zakup benzyny ( 300 l X 5 zł ( 3, 2 Gel) = 1500 zł miesięcznie x 11 miesięcy = 16500 zł
  • wymiana oleju, hamulce, drobne naprawy, ubezpieczenie – 200 zł miesięcznie x 11 miesięcy = 2200 zł Okres wdrożenia działania- 1 września 2023 – 31 lipca 2024.
  • całkowity koszt za 1 miesiąc = 2900 zł
  • całkowity koszt za 11 miesięcy = 31 900 PLN

Liczba dzieci objętych pomocą : 10 osób

Wesprzyj tą akcję aby ich rehabilitacja była ona nadal możliwa

Numery kont do wpłat:

Dane do przelewu krajowego:
PLN
: 74 1140 1225 0000 2343 2600 1001

Dane do przelewu:

Fundacja Pro Spe
ul. S. Jabłońskiego 7/7, 35-068 Rzeszów
tytuł przelewu „Dowóz niepełnosprawnych dzieci”

Dane do przelewu zagranicznego:
EUR
: PL47 1140 1225 0000 2343 2600 1002
USD: PL20 1140 1225 0000 2343 2600 1003
GBP: PL90 1140 1225 0000 2343 2600 1004
AUD: PL63 1140 1225 0000 2343 2600 1005

Dane do przelewu:
Fundacja Pro Spe
ul. S. Jabłońskiego 7/7, 35-068 Rzeszów
tytuł przelewu „Dowóz niepełnosprawnych dzieci”
kod BIC/SWIFT mBanku: BREXPLPWRZE
Nazwa i adres banku odbiorcy przelewu:
mBank S.A. ul. Prosta 18, 00-850 Warszawa
SORT CODE/numer rozliczeniowy – 11402004

 

W razie pytań lub problemów prosimy o kontakt na numer telefonu: 797 555 501

Podobne posty

Togo – o wsparciu opieką medyczną kobiet w ciąży
Togo – o wsparciu opieką medyczną kobiet w ciąży

Szczęść Boże Kochani, Pozdrawiam serdecznie z Togo.  Długo się nie odzywałam… Czas leci tak szybko… Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim Darczyńcom za pomoc otrzymaną dla naszych kobiet, które oczekują dziecka. Projekt wparcia opieką medyczną dla kobiet w ciaży...

11. rocznica święceń kapłańskich w Papui
11. rocznica święceń kapłańskich w Papui

18 maja 2024 roku w parafii Kerowagi uczestniczyliśmy w uroczystościach poświęcenia kilku odnowionych budynków parafialnych. W ciągu krótkiego czasu przy wsparciu róznych osób, także z Polski, udało nam się odnowić salę parafialną, centrum pastoralne, plebanię,...