Zielona szkoła w Kamerunie

5 października cały Kamerun obchodzi dzień nauczyciela. W Essiengbot wszyscy nauczyciele przyszli w pięknych, zielonych, specjalnie na tę okazję przygotowanych kreacjach. Czy wiesz, że ubrania szyte z takiej samej tkaniny, na specjalne wydarzenia, są tam tradycją?

Siostra Dariusza, która od września pracuje w szkole w kameruńskim buszu, opowiedziała nam wczoraj, jak w tym kraju obchodzony jest dzień nauczyciela. Dla tamtejszych wychowawców to bardzo ważne święto, z okazji którego Kameruńczycy przygotowują materiały ze specjalnym nadrukiem. W Essiengbot nauczyciele wybrali tkaninę, na której widnieje postać nauczyciela przy tablicy, a poniżej znajduje się napis “World Teachers’ Day”, czyli “Światowy Dzień Nauczyciela”. To wszystko wśród różnorodnych, zielonych wzorów. 

Wszyscy nauczyciele pięknie prezentowali się w jednolitym stroju. Z materiału zostały uszyte dla kobiet sukienki, a dla mężczyzn bluzki oraz spodnie. Lekcje były tego dnia wyjątkowe! Uczniowie również mieli swoje małe święto. Bardzo się ucieszyli, dostając od swoich nauczycieli prezent w postaci słodkości. W Kamerunie dostęp do słodyczy i ich wybór jest ograniczony. Dzieci w Afryce nie mają wielkich sklepów z półkami uginającymi się od kolorowych cukierków i czekolad, tym bardziej w środku buszu. Dlatego najmniejszy cukierek daje im wiele radości i są wdzięczne za każdy podarunek.

Tradycja jednolitego i okazjonalnego ubioru jest w Kamerunie czymś bardzo ważnym. Oprócz dnia nauczyciela są jeszcze dwie daty, na które należy przygotować wyjątkowy strój ze specjalnie przygotowanym nadrukiem. Jest to 8 marca i 20 maja, czyli kameruńskie święto narodowe. Ładne ubrania są także potrzebne na różne wydarzenia takie jak np. prymicje, śluby sióstr czy święcenia. Kameruńczycy traktują ten zwyczaj bardzo poważnie i każdy inwestuje tam w odświętne kreacje, nawet gdyby miał odmówić sobie jedzenia.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *