Dom Pokoju w Betlejem – miejsce dające szansę edukacji i pracy w Palestynie

Autor wpisu

Jadzia

Data

wrz 2, 2023

Kategorie

Fundacja Pro Spe wraz z Domem Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety – Dom Pokoju w Betlejem od 1 sierpnia 2023 r. rozpoczęła realizację Projektu pn. „Dom Pokoju w Betlejem – miejsce dające szansę edukacji i pracy w Palestynie.”

Projekt realizowany jest w ramach Programu Polska Pomoc Rozwojowa 2023 i współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Potrzeba realizacji projektu:

Betlejem znajduje się na Autonomicznym terytorium Palestyny, oddzielonej murem od Państwa Izrael. Mieszkańcy Palestyny nie mogą się swobodnie poruszać, by podjąć pracę po stronie Izraelskiej. Betlejem utrzymuje się wyłącznie dzięki pielgrzymom odwiedzającym Miejsca Święte. Jednakże większości mieszkańców nie udaje się podjąć pracę w miejscach z których korzystają pielgrzymi. Są więc bezrobotni, mimo usilnego poszukiwania pracy. Dom Pokoju jest ukierunkowany na pomoc dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom i lokalnej ludności. W Sierocińcu przebywa 40 wychowanków w wieku od 3 do 18 roku życia. Siostry robią wszystko co w ich mocy, by wychowankowie zdobyli gruntowne wykształcenie, dlatego posyłają ich do najlepszych szkół katolickich. Umożliwiają również wychowankom rozwijanie ich zdolności i zainteresowań. Kilkoro młodych ludzi uczy się gry na pianinie i innych instrumentach muzycznych np. saksofon, flet, gitara… Dziewczęta uczą się tańca, biorą udział w zajęciach z gimnastyki artystycznej. I tu potrzebny jest zakup sprzętu czy instrumentów muzycznych, aby wychowankowie mogli rozwijać swoje zdolności. Większość dzieci przechodzi stres w domach rodzinnych z powodu trudnej sytuacji, postanowiłyśmy więc im pomóc poprzez zorganizowanie Sali muzykoterapii. Wiele osób przychodzi do Domu Pokoju w poszukiwaniu pracy. Starają się pomagać w miarę możliwości. Angażujemy nauczycieli do pomocy słabym dzieciom w nauce. Prowadzą Siostry mały sklepik z dewocjonaliami i pamiątkami, wykonywanymi przez wiele rodzin, szyjemy, haftujemy szaty liturgiczne, bieliznę kielichową, serwety, torebki i inne drobne rzeczy, by zarobić na funkcjonowanie domu a także wesprzeć tutejsze rodziny chrześcijańskie. Jednak nie posiadamy nowoczesnego sprzętu, który pozwoliłby na pracę większej liczbie osób. Rzeczy, które są wykonywane zakupują pielgrzymi odwiedzający nasz dom, staramy się również wysyłać te produkty do Parafii, które w ten sposób wspierają chrześcijan w Ziemi Świętej.

Działania w projekcie:

Projekt zakłada rozbudowę oraz wyposażenie w specjalistyczny sprzęt pomieszczeń na stworzenie warsztatów pracy: szwalni, hafciarni, opłatkarni oraz warsztatu do wyrobu pamiątek w celu stworzenia nowych miejsc pracy. W ramach projektu ośrodek dodatkowo zostanie wyposażony w profesjonalny sprzęt m.in. sali muzycznej oraz sali do muzykoterapii oraz sali do zajęć językowych dzięki czemu zostanie zapewniona edukacja odpowiadająca nowoczesnym standardom. Projekt obejmuje również wymianę doświadczeń pomiędzy polskimi i palestyńskimi obywatelami w zakresie funkcjonowania warsztatów oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wszystkie działania mają na celu poprawę jakości i zwiększenie dostępności edukacji wysokiej jakości dla dzieci i osób dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz wzrost przedsiębiorczości i ilość miejsc pracy dla społeczności lokalnej.

Główne cele projektu:

1. Zwiększenie dostępności i jakości edukacji na wszystkich poziomach dla dzieci i dorosłych ( w tym i/lub osób niepełnosprawnych) oraz zwiększenie liczby osób z niej korzystających.

2. Zwiększenie przedsiębiorczości i aktywności zawodowej wśród ludności Betlejem.

Okres realizacji projektu: 01.08.2023 r. – 31.12.2023 r. 

Podobne posty

Togo – o wsparciu opieką medyczną kobiet w ciąży
Togo – o wsparciu opieką medyczną kobiet w ciąży

Szczęść Boże Kochani, Pozdrawiam serdecznie z Togo.  Długo się nie odzywałam… Czas leci tak szybko… Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim Darczyńcom za pomoc otrzymaną dla naszych kobiet, które oczekują dziecka. Projekt wparcia opieką medyczną dla kobiet w ciaży...

11. rocznica święceń kapłańskich w Papui
11. rocznica święceń kapłańskich w Papui

18 maja 2024 roku w parafii Kerowagi uczestniczyliśmy w uroczystościach poświęcenia kilku odnowionych budynków parafialnych. W ciągu krótkiego czasu przy wsparciu róznych osób, także z Polski, udało nam się odnowić salę parafialną, centrum pastoralne, plebanię,...