POCZĄTEK MISJI W PAPUI I NOWEJ GWINEI

Autor wpisu

Krzysztof

Data

maj 15, 2021

Kategorie

Po 40 godzinnej podróży ks. Łukasz Hołub dotarł do stolicy Papui i Nowej Gwinei. Na miejscu odbył dwutygodniową kwarantannę, a tuż po niej wyruszył dalej, tym razem w głąb Papui do diecezji Goroka.


Misjonarz na Papui najpierw musi nauczyć się języka Tok Pisin, którym porozumiewa się wielu ludzi w Papui, a także poznać zwyczaje i kulturę na wyspie. Papua to kraj, który jest jednym z najmniej poznanych państw świata przez białych ludzi, wciąż na wyspie są miejsca gdzie tutejsi mieszkańcy nigdy nie widzieli białego człowieka, lub miejsca całkowicie odcięte od Internetu.  Wyspy zamieszkuje prawie 7 milionów mieszkańców i rozróżnia się aż 851 różnych języków.

Papua uważana jest przez wielu za kraj chrześcijański i chociaż niema tam jednej głównej religii, najliczniejsi są protestanci. Katolicy w Papui stanowią ok. 26 % ludności.

Podobne posty

Jak ten czas szybko leci…!!!
Jak ten czas szybko leci…!!!

“Inny” – to nie znaczy, że gorszy czy lepszy… To po prostu inna kultura, inne patrzenie na drugiego człowieka; inne postrzeganie rzeczywistości i związanych z nią reguł. To inny wymiar ubóstwa, który niejednokrotnie przekracza granice człowieczeństwa

Duszpasterz dzieci i kapelan więzienia…w Papui-Nowej Gwinei
Duszpasterz dzieci i kapelan więzienia…w Papui-Nowej Gwinei

Pewnego razu po pijaku zabił on dziecko. Trafił do więzienia w Barawagi i po jakimś czasie zdołał z niego uciec (miał szczęście, ponieważ normalnie strażnicy strzelają do uciekinierów, aby zabić). Przez kilka miesięcy ukrywał się w lesie, ale z powodu wyrzutów sumienia planował samobójstwo. Ktoś mu doradził, aby odwiedził patera Łukasza.