Z pamiętnika wolontariusza cz 4.

Autor wpisu

Jadzia

Data

maj 29, 2017

Kategorie

Przekraczając granicę Węgier opuszczamy umowne tereny Kościoła Zachodniego. Rumunia to już Świat Bizancjum. Ale po kolei…

     Jezus Chrystus zwracając się do swoich uczniów słowami : „Idźcie na Cały Świat
i nauczajcie wszystkie narody
„,utworzył Kościół Powszechny. Apostolski.

   Szymon Piotr otrzymał klucze i stał się pierwszym wśród równych. Za swoją siedzibę obrał stolicę ówczesnego Imperium – Rzym. Jego następcy, z pewnymi przerwami, mają tam do dzisiaj swoją Stolicę. Stolicę Piotrową.

     Pierwsze wieki chrześcijaństwa to walka o przetrwanie nowej religii. Świątynie Jowisza, Diany, Wenus
i katakumby Chrześcijan. Świat hellenistyczny i Dobra Nadzieja.

      Boża interwencja nastąpiła 27 października 312 roku, kiedy to Konstantyn, nazwany później Wielkim, ujrzał znak krzyża na niebie i głos mówiący : „ Pod tym znakiem zwyciężysz”. Bitwa przy moście Mulwijskim i zwycięstwo nad pogańskim Maksencjuszem była początkiem panowania nowej wiary i połączenia jej z Instytucją Cesarstwa Rzymskiego.

    Przenosiny stolicy do Bizancjum i przemianowanie jej na Konstantynopol, Sobory w Nicei, Dynastie Cesarzy, upadek Rzymu, Ikonoklaści, to temat na rozprawę naukową, a nie zapis z podróży po Rumunii. Bo i co ma wspólnego kraj samochodów Dacia, hrabiego Drakuli i Nicolae Caucescu z Konstantynem Wielkim?

 Po kolei …

   W 395 roku następuje rozpad Cesarstwa Rzymskiego na Wschodnie i Zachodnie. Niecałe sto lat później, w 476 roku upada Rzym. Kościół jednak trwa nadal. Stolica Piotrowa jest siedzibą papieży. W nowej stolicy – Konstantynopolu  urzęduje Cesarz
i Patriarcha. Jak to w rodzinie, wybuchają spory i  rozbieżności, ale jest też miejsce na dialog i wspólnotę.

   Do czasu.

   Spotkanie kardynała Humberta de Silva Candida, Legata Papieskiego i patriarchy Michała Cerulariusza  w 1054 roku, musiało skończyć się źle.  Trudne, zdecydowane, nieustępliwe i uparte charaktery obu Panów doprowadziły do konfrontacji.

   Schizma.

   Podział Chrześcijanstwa na Wchodnie i Zachodnie.

   Podział na Kościół Katolicki i Prawosławną Cerkiew.

  Od granicy rumuńskiej w Oradea do Tbilisi w Gruzji i dalej do Armenii jestem na terenach Świętej Cerkwi Prawosławnej. Ortodoksyjnego Świata, w którym jako katolik jestem, jeżeli nie poganinem, to na pewno nie ochrzczonym. A ekumenizm i jedność chrześcijan zdaje się być tylko modlitewną intencją.

Świat Bizancjum.

Rumunia, Bułgaria, Turcja, Gruzja i Armenia.

Odkrywam go i poznaję.

Podobne posty

Jak to się wszystko zaczęło – legenda gruzińska
Jak to się wszystko zaczęło – legenda gruzińska

Każdy kraj, naród ma swoją historię. Są również legendy, które zabierają nas nie tylko w odległe czasy ale niejednokrotnie w świat, których nie zobaczymy. Zapraszamy do poznania dwóch legend o powstaniu Gruzji, czyli Sakartwelo.